Kulinaria

Ryby stanowią niezbędny element zbilansowanej diety.  Są posiłkiem lekkostrawnym, a ich białko stanowi doskonałą alternatywę dla białka zwierzęcego.

Naszemu dobremu samopoczuciu będą służyć ryby upieczone w piekarniku, duszone i parowane. Poznajcie nasze przepisy na dania z ryb.

DLACZEGO WARTO JEŚĆ RYBY?

Ryby to źródło wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6.
Zdrowe tłuszcze mają pozytywny wpływ na pracę mózgu, koncentrację i procesy zapamiętywania. Kwasy omega-3 hamują rozwój choroby wieńcowej oraz choroby niedokrwiennej serca, działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.

Ryby dostarczają pełnowartościowego białka.
Białko jest niezbędnym elementem wzrostu i rozwoju organizmu, produkcji enzymów, hormonów i przeciwciał oraz doskonałym budulcem dla mięśni.

Ryby są źródłem witamin.
Ryby zawierają w szczególności witaminy A oraz D, które wpływają korzystnie na wzrost i regenerację komórek, działają ochronnie na błony śluzowe i skórę, biorą udział w produkcji białek oraz przemianach tłuszczów, a także wspomagają proces widzenia i wykazują silne działanie
przeciwutleniające.

JAK ROZPOZNAĆ ŚWIEŻĄ RYBĘ?

Zapach
Świeża ryba posiada naturalną woń charakterystyczną dla wody, w której występuje. Zapach ryby nie powinien być dla nas przykry lub odrzucający.

Skrzela
Skrzela świeżej ryby są jasnoczerwone, a w niektórych przypadkach nawet purpurowe. Jeśli skrzela ryby są szare lub zżółknięte, z białym nalotem to ryba jest nieświeża.

Skóra
Świeża ryba ma gładką i błyszczącą skórę z równo przylegającą łuską. Skóra nie powinna być też pokryta śluzem.

Mięso
Mięso świeżej ryby charakteryzuje się sprężystością. Po naciśnięciu powinno wracać do poprzedniego kształtu.

Oczy
Oczy ryby powinny być wypukłe i błyszczące. Nie mogą być mętne, zapadnięte czy zamglone.

Przepisy Szefa kuchni

KAROL STUDZIŃSKI

LESZEK WODNICKI

MARIUSZ SIWAK

ANDRZEJ JAKOMULSKI

JOSEPH SEELETSO

MICHAŁ BORKOWSKI

MICHAŁ BACHTA