Festyn w Trzebieży zamyka kalendarz imprez w 2020r.

Trzebież była ostatnim miejscem, w którym stanęło nasze rybne miasteczko w ramach projektu „Wolin z rybą na talerzu”. Pomimo deszczowej pogody, wszystkie strefy były do dyspozycji odwiedzających w godzinach od 12:00 do 18:00.

Pierwsi goście pojawili się tuż po rozpoczęciu i mimo deszczu degustowali ze smakiem potrawy z FishTrucka. Załoga z Tawerny na początek zaserwowała rozgrzewającą zupę rybną, następnie bułkę ze śledziem, paprykarz oraz śledzia w glazurze musztardowej.

Przed rozpoczęciem Konkursu Kulinarnego zdarzały się przerwy w deszczowej pogodzie, co sprzyjało odwiedzaniu strefy zdrowia i uzyskaniu wskazówek od pani dietetyk. Można było też suchą nogą zawitać do strefy edukacyjnej i wygrać nasze gadżety w konkursach  o rybach oraz wspólnie pośpiewać szanty z zespołem IGA’cki BAND.

O 14:00, zgodnie z tradycją, rozpoczął się Konkurs Kulinarny, w którym poza znanymi z poprzednich edycji kucharzami: Grzegorzem Wocialem i Krzysztofem Woźniakiem, pojawił się nowy zawodnik — Mariusz Siwak. Szef kuchni restauracji Baraż ze Szczecina ujął swoimi potrawami kubki smakowe zarówno jury, jak i publiczności, i mimo że pierwszy raz startował w naszym konkursie, to wygrał go w obu kategoriach.

Klasyfikacja oraz potrawy przygotowane w ostatniej edycji Konkursu Kulinarnego „Wolin z rybą na talerzu”:

Mariusza Siwak — miejsce pierwsze i nagroda publiczności.

Przystawka: Węgorz wędzony, ziemniaki, buraki i chips z lnu.

Danie główne: Sandacz gotowany, purée z kalafiora oraz maślanka.

Grzegorz Wocial — drugie miejsce.

Przystawka: Marynowane, kolorowe pomidory z wędzonym łososiem, marynowanym okoniem, burratą, kremem z czerwonego octu oraz grzanką z chleba orkiszowego na zakwasie.

Danie główne: Sandacz na maśle, sos drobiowy z anyżem, cynamonem i goździkami, ziemniak truflowy z majonezem porowym, personalizowane szalotki oraz grillowane warzywa z czarnym czosnkiem i rozmarynem.

Krzysztof Woźniak — trzecie miejsce.

Przystawka: Duet z wędzonego łososia i węgorza, czarny sezam na blinie z mąki żytniej,  złoty lazur.

Danie Główne: Sandacz sauté, śliwkowa salsa, świeże warzywa z ryżem na klarowanym maśle.

Konkurs oraz całą kulinarną zabawę podsumował swoim udziałem główny juror i prowadzący: Leszek Wodnicki, który podczas gotowania na żywo przygotował dwie potrawy:

  • Temari sushi z łososiem gravlax
  • Carpaccio z dorsza z duxelle z grzybów i sosem ponzu

Nad całością ostatniego festynu „Wolin z rybą na talerzu” w Trzebieży czuwali do końca, pomimo niesprzyjającej aury, organizatorzy projektu, czyli Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków wraz z Panią Prezes Henryką Palusińską, która wręczyła nagrody kucharzom oraz serdecznie podziękowała wszystkim odwiedzającym nasze festyny oraz wszystkim osobom pracującym przy organizacji całego projektu.