Projekt “Wolin z rybą na talerzu”

Głównym celem projektu jest poprawa organizacji rynku produktów rybołówstwa i akwakultury, co może zostać osiągnięte tylko poprzez skoncentrowanie się na edukacji dzieci oraz ich rodziców, w taki sposób, by zmieniły one swoje przyzwyczajenia żywieniowe i częściej sięgały po produkty z ryb.

Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków chce podkreślić następujące korzyści ze spożywania produktów rybnych:

Ryby są składnikiem żywieniowym, który jest najmniej przetworzony i przebywa najkrótszą drogę z natury prosto na talerz,

Ryby są bardzo bogate w witaminy i minerały oraz unikatowe kwasy omega3,

Ryby są niedrogie i mogą być przygotowane do spożycia w krótkim czasie.

Szanowni Państwo,

Rybołówstwo to nieodłączny element życia mieszkańców regionu: wyspy Wolin, Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego, który przez wieki kształtował kulturę i tradycję lokalną. Cieszy mnie, że mieszkańcy regionu są zainteresowani ich zachowaniem i promocją. Zrównoważony rozwój rybołówstwa i dbałość o dobrostan akwenów zapewniają różnorodność ryb, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania Bałtyku, jako ekosystemu. Dlatego bardzo ważna jest edukacja na ten temat. Szczególnie młode pokolenia Polaków powinno znać bogactwo gatunkowe ryb żyjących w wodach regionu, być bardziej świadome jego atrakcyjności przyrodniczej. Ryba to także produkt kulinarny, zdrowy, smaczny i łatwy w przyrządzeniu w warunkach domowych. Dostarczany przez lokalnych dostawców reprezentuje najwyższą jakość oraz świeżość.

Jako Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawsze popieram wszolkie inicjatywy, które służą wzmacnianiu polskiej kultury i tradycji. “Świat ryb zalawowych w pigułce” jest ciekawym projektem przybliżejącym zarówno mieszkańcom regionu, jak i turystom, wiedzę o bogactwie fauny wodnej atrakcyjnych zalewowych obszarów Pomorza Zachodniego.

Grzegorz Puda
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Szanowni Państwo,

z dużą przyjemnością zapraszam Państwa na kolejną edycję programu „Wolin z rybą na talerzu”. Dzięki inicjatywie Wolińskiego Stowarzyszenia Rybaków już po raz drugi udaje się zorganizować wydarzenie, które świetnie promuje naszą gminę oraz wiedzę na temat ryb i rybołówstwa regionu. Cykl rodzinnych festynów oraz przygotowane na tę okazję materiały edukacyjne, to doskonała okazja do przekazywania informacji szerszej publiczności na temat bogatych walorów turystycznych i kulinarnych gminy Wolin.

Dzięki realizowanym inwestycjom nasza gmina bardzo się zmienia i otwiera na nowe możliwości. Rosnące walory turystyczne stanowią o sile i atrakcyjności gminy, podobnie jak niepowtarzalna historia, która zawsze będzie naszym wyróżnikiem.

‘W tym roku program „Wolin z rybą na talerzu” poza atrakcjami kulinarnymi, które pozwalają na degustację zdrowych i smacznych ryb z lokalnych połowów, bardzo mocno stawia na edukację najmłodszych. Jako burmistrz Wolina jestem z tego zadowolona, ponieważ wiem, że jeśli zadbamy o propagowanie wiedzy na temat regionu wśród dzieci i młodzieży teraz, tow przyszłości to zaprocentuje.

Serdecznie zapraszam do udziału w letnich imprezach z rybą w tle oraz do korzystania z bogatej bazy edukacyjnej przygotowanej w internecie.

Ewa Grzybowska
Burmistrz Wolina

Drogi Czytelniku,
zdrowy styl życia, oprócz codziennej porcji ruchu, oznacza także zdrowe odżywianie się, którego niezbędnym elementem są ryby. Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków oddaje w Twoje ręce wydawnictwo absolutnie wyjątkowe.

Wyspa Wolin, wraz z całym regionem Pomorza Zachodniego, może poszczycić się wyjątkową pod tym względem ofertą. Złowione ryby trafiają najkrótszą drogą ze środowiska naturalnego prosto na stół, co jest gwarancją świeżości i smaku. Rybołówstwo to nieodłączny element życia mieszkańców wyspy Wolin, Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego.

Mamy nadzieję, że ta lektura będzie dla Ciebie ciekawą inspiracją oraz zachęci do spożywania większej ilości ryb, ponieważ są one zdrowe, smaczne i łatwe w przygotowaniu. W tym roku, wydawnictwo zostało wzbogacone o elementy, których głównym zadaniem będzie dotarcie z naszym przekazem do jak najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

Wydawnictwo powstało w ramach projektu edukacyjnego „Wolin z rybą na talerzu”, realizowanego przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej, w ramach programu operacyjnego Rybactwo i Morze.

Życzymy miłej lektury!