Opinie ekspertów do spraw żywienia są zgodne powinniśmy spożywać ryby przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia. Takie samo stanowisko w tej sprawie ma Światowa Organizacja Zdrowia, która od lat nie zmieniła swoich zaleceń. Niestety, mieszkańcy naszego kraju w dalszym ciągu nie stosują się do tych wytycznych.

Niespełna 10% Polaków umieszcza ryby w swoim jadłospisie częściej niż 2 razy w tygodniu. Ponadto, warto zauważyć, ż e w zestawieniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej przeciętnie zjadamy o 50% mniej ryb.

Dlaczego tak się dzieje? Wielu Polaków tłumaczy, że chętniej sięgałoby po produkty rybne, ale nie mogą tego uczynić ze względu na zbyt wygórowane ceny. To tylko częściowo prawda, ponieważ koszt ryb poławianych w naszym regionie jest porównywalny z kosztem mięsa wieprzowego, które z roku na rok jest coraz droższe.

MONIKA BOCHENKO

Założycielka i właścicielka studia Perfect Line w Szczecinie.

W swojej pracy realizuje nurt psychodietetyki, ponieważ wierzy, że zmiany w zakresie stylu życia trzeba dokonywać na wielu płaszczyznach – żywienia, aktywności fizycznej oraz psychiki, traktując je integralnie i nierozerwalnie. Jako dietetyk udziela porad w zakresie:

  • Zdrowego odżywiania
  • Zmiany nawyków żywieniowych
  • Tworzenia zbilansowanych jadłospisów
  • Żywienia i odchudzania